Trening kulturystyczny, którego elementy  można wykonać także na atlasie,  polega na świadomym kształtowaniu i rozwijaniu grup mięśniowych tak, by doskonalić proporcje sylwetki. Trening kulturystyczny ma trzy zasadnicze bieguny, a więc trening na masę, na rzeźbę i na siłę.
Trening siłowy to taki, który doprowadzi do wzrostu siły i objętości mięśni. Trening na siłę polega na wykonywaniu 8 – 12 powtórzeń przy maksymalnym dla naszego organizmu obciążeniu. Powinien być wykonywany okresowo (czyli na przykład raz w roku przez półtora miesiąca). Ze względu na maksymalne obciążenie organizmu wymaga on dokładności, precyzji i uwagi – w przeciwnym razie bardzo łatwo można doznać poważnej kontuzji. Ćwiczeniami wchodzącymi w skład treningu siłowego są m.in. wyciskanie na ławce poziomej, podciąganie, wyciskanie stojąc, przysiady, francuskie wyciskanie w leżeniu, uginanie podudzi, uginanie przedramion, wspięcia na palcach stóp czy spięcia mięśni brzucha.

Trening na siłę

Źródło

 

Trening na masę polega na wykonywaniu ćwiczeń mających doprowadzić do zwiększenia rozmiarów mięśni. Charakteryzuje się on ćwiczeniami na wolnych ciężarach (sztangach i hantlach), a więc z unikaniem linek i podciągników, które są elementami atlasów. Również polega na wykonaniu niewielkiej ilości powtórzeń z maksymalnym ciężarem. Kluczowym słowem w treningu na masę jest regeneracja – ponieważ należy dać mięśniom czas potrzebny im do wzrostu. Trening na masę wykonywany być powinien co drugi dzień, na przykład w poniedziałki, środy i piątki, przy czym na początku tygodnia powinno się ćwiczyć tę grupę mięśni, na której rozwoju najbardziej nam zależy (najczęściej są to mięśnie ramion i klatki piersiowej). Istotna w treningu na masę jest też specjalna wysokobiałkowa dieta.

Trening na masęŹródło

Trening na rzeźbę to najtrudniejsza odmiana treningu kulturystycznego. Wymaga dużo częstszych ćwiczeń niż pozostałe dwie formy, gdyż rzeźbiąc należy każdą grupę mięśni trenować dwa razy w tygodniu, zamykając się w sześciu treningach tygodniowo. Trening taki wymaga wytrzymałości, kondycji oraz samozaparcia. Wykonujemy dużą liczbę powtórzeń w serii (15-30). Podczas takiego treningu spalana jest tkanka tłuszczowa, nie następuje przyrost masy mięśniowej a co więcej, organizm ma spadki siły. Trening na rzeźbę wymaga również włączenia elementu aerobowego  (od 20 minut początkowo do nawet godziny w bardziej zaawansowanych momentach treningów).  Ciężar jaki wybieramy do treningu na rzeźbę to ok 50% ciężaru maksymalnego, zaś przerwy pomiędzy seriami powinny wynosić 20 do maksymalnie 50 sekund.

Trening na rzeźbę

Źródło

 Zobacz również: Jak ćwiczyć na atlasie?  |  Zalety atlasu  |  Czym jest atlas treningowy?  |  Ćwiczenia na klatkę  |  Jakie ćwiczenia można wykonywać na atlasie?

Incoming search terms:

 • jak cwiczyc na mase?
 • trening na rzeźbę
 • jak ćwiczyć na rzeźbę
 • trening na mase
 • trening na siłę
 • cwiczenia na mase
 • ćwiczenia na rzeźbę
 • rzezba miesni
 • rzeźba trening
 • jak cwiczyc na atlasie na rzezbe

Comments

 1. fitness / Sie 6th, 2013 0:12 Quote Odpowiedz
  ADMIN

  Dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy 🙂

 2. fitness / Sie 6th, 2013 0:14 Quote Odpowiedz
  ADMIN

  Postaramy się napisać i o treningu siłowym dla kobiet.
  A rękawice polecam, zwłaszcza przy regularnych cwiczeniach ze sztangą bądź większymi ciężarkami 🙂

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostao

Aby dodać komentarz, musisz trochę pogłówkować Upłynął limit czasowy. Proszę odświeżyć działanie i spróbować ponownie.